W środę zawitał do Lublina kolejny rezydent. Zapraszamy was do zapoznania się z jego barwną sylwetką.

Arnon Grunberg Yasha Yves urodził się w Amsterdamie w 1971 roku. Obecnie mieszka i pracuje w Nowym Jorku.
Wyrzucony z liceum w wieku siedemnastu lat założył własne wydawnictwo o nazwie Kasimir , specjalizujące się w nie-aryjskiej literaturze niemieckiej i od tego czasu nieprzerwanie jest aktywnym pisarzem, dramaturgiem i scenarzystą.

Jego pierwsza powieść „Niebieski poniedziałek” stała się bestsellerem w Europie i zdobyła nagrodę za najlepszy debiut - Anton Wachter Prize. Książka została przetłumaczona na trzynaście języków.

Pod pseudonimem Marek van der Jagt, Grunberg napisał powieść „Historia mojego łysienia”, za którą zdobył po raz drugi (!) nagrodę za …debiut prozatorski Anton Wachter Prize. Był pierwszym pisarzem w historii tej nagrody, który wygrał dwa razy, ale do podstępu z pseudonimem przyznał się wiele lat później.

Na swojej stronie internetowej zdradza, że filmy, które miały wpłwy na jego życie to między innymi Zelig (Woody Allen, 1983) Betty Blue (Jean-Jacques Beineix, 1986) Once Upon a Time in America (Sergio Leone, 1984), Scarface (Brian De Palma, 1983), Czas Apokalipsy (Francis Ford Coppola, 1979) Gorączka (Michael Mann, 1995), Lolita (Adrian Lyne, 1997) czy Closer (Mike Nichols, 2004).

Powieść „Ból fantomowy” ostała opublikowana w 2000 roku i otrzymała AKO Prize, holenderski odpowiednik Bookera. To jedyna powieść pisarza przetłumaczona na język polski.

Codziennie wstaje o 8 i idzie do najbliższej kawiarni po espresso. Następnie wraca do domu, aby pisać do południa, a potem wychodzi na lunch. Tym samym spędza dużo czasu w restauracjach. Ma to przełożenie na jego życie osobiste _ „Trzy razy zakochałam się w kelnerce, i jeden raz w córce właściciela restauracji.”- pisze na swoim blogu