Towarzystwo Edukacji Kulturalnej i Centrum Kultury w Lublinie zapraszają na promocję wydawnictwa „citybooks dla Lublina”

26 września 2013 roku o godzinie 18.00 w kawiarni Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) wstęp wolny

W ramach promocji odbędą się: wernisaż wystawy fotograficznej Macieja Rukasza, pokaz jednominutowych filmów Piotra „Mleko” Miłkowskiego oraz rozmowa o wizerunku Lublina.

Promocja wydawnictwa citybooks

Rozmowa poświęcona wizji Lublina będzie formą podsumowania projektu citybooks oraz promocją unikalnej książki, która jest efektem działań literatów-rezydentów oraz fotografa.

Zaproszeni goście:
Witold Szabłowki - rezydent projektu; autor jednego z opowiadań
Zbigniew Tadeusz Jankowski - szef firmy pijarowskiej Maurent, członek Obywateli Kultury
Maciej Rukasz - autor zdjęć
Piotr Miłkowski - autor filmu
Gabriela Żuk - redaktorka Miesięcznika Kulturalnego ZOOM
Małgorzata Drozd - koordynatorka projektu citybooks

Prowadzenie Józef Szopiński

Projekt citybooks zakładał stworzenie artystycznej księgi Lublina. Zaproszeni do miasta literaci zostali poproszeni o stworzenie tekstów inspirowanych tym miejscem. Powstało w ten sposób pięć utworów literackich – zaskakujących, nowych, niebanalnych wizji Lublina, które na pewno odchodzą od utartych schematów i pozwalają spojrzeć na miasto okiem gościa.

Rozmowie towarzyszyć będzie wernisaż wystawy fotograficznej Macieja Rukasza oraz pokaz jednominutowych filmów Piotra "Mleko" Miłkowskiego. Narracja fotograficzna i filmowa to również elementy projektu stanowiące nowe spojrzenie na Lublin. Do rozmowy chcemy zaprosić także gospodarzy miejsca – władze miasta, artystów, ludzi związanych z Lublinem – by skonfrontowali swoją wizję z tą, jaką wnoszą autorzy tekstów, fotograf i filmowiec.


Wystawa fotografii citybooks

Lublin to miasto inspiracji. Projekt citybooks prowadzony przez flamandzką organizację de Buren pozwolił na rzeczywistą realizację tego hasła i stworzenie niezwykłej księgi miasta inspirowanej właśnie tym miejscem. Na projekt złożył się cykl rezydencji artystycznych, a ich efektem było powstanie dzieł literackich, fotograficznych i filmowych odnoszących się do Lublina.

Wystawa fotografii Macieja Rukasza to niezwykła narracja fotograficzna będąca zgodnie z założeniami projektu oryginalną i alternatywną wizją miasta. Doceniona w Brukseli za swą konsekwencję i klimat stanowi obraz miasta kosmicznego, wypreparowanej rzeczywistości opowiedzianej w zdesaturyzowanej kolorystyce, pozbawionej ludzi, ale nie pozbawionej znaków ludzkiej ingerencji. Lublin jest tu trudny do rozpoznania, nieoczywisty, wyłaniający się z mgły, ale jednocześnie niesłychanie intrygujący, niepokojący i budzący niejasne skojarzenia. Fotografie stanowią opowieść o mieście, ale opowieść tę trzeba samodzielnie dopowiedzieć do końca. Maciej Rukasz daje tylko trop, a odbiorca musi sam uporać się z wyzwaniem „tell me a story”.

72_4211.jpg
       
72_4212.jpg